museum-digitalРівненська область
CTRL + Y
ru
Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова Олеографії, Літографії [OЛ - 1342/18 Вст.31204]
«Дари в Чигирині 1649 р,з добірки літографій “Малюнки Тараса Шевченка” (Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова CC BY-NC-SA)
Происхождение/Права: Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова / Сошніков Ігор Андрійович (CC BY-NC-SA)
1 / 2 Предыдущие<- Далее->

«Дари в Чигрині 1649 р.", з добірки літографій “Малюнки Тараса Шевченка”

Процитировать эту страницу Подробнее об этом собрании (документ) (PDF) Рассчитать расстояние до текущего местоположения Архивные версии Добавить к сравнению Графический вид

Описание

Літографія на білому аркуші з широкими полями, однобічна. У центрі розташована ілюстрація малюнка Тараса Григоровича Шевченка «Дари в Чигрині 1649 р.». На малюнку зображені палати Богдана Хмельницького. На передньому плані - стіл з щедрими дарами турецького султана, серед яких виділяється порфіра з хутром горностая, булава та шабля, а також жупан, накинутий на плечі посла Царьграда, що стоїть біля столу праворуч. Ліворуч столу, найближче до внутрішніх покоїв гетьмана, весь освітлений сонцем з другої кімнати, сидить у високому кріслі сивий боярин - посол Московії, а праворуч попід стіною - посол Польщі. Розкішність дарів контрастує з обстановкою кімнат гетьмана. На передній стіні палат картина "Казак Мамай", а на правій - зображення Миколи Чудотворця, підлога вкрита орнаментованими килимами.
Постаті послів доволі красномовні. Так, турецький посол виглядає похмуро, що свідчить про те, що сподівань на успіх він не має. Фігура польського посла на дві третини затемнена постаттю турка; після воєнних подій 1648-1649 рр. він не розраховує на владний результат своєї місії. Посол Московського царства спокійний і впевнений. Ймовірно, він переконаний у своєму успіху, якщо навіть не зараз, то пізніше. Ліворуч на малюнку - вхід до другої, яскраво освітленої сонцем кімнати, біля якого стоять на сторожі два озброєні козаки, а в самій кімнаті зібралися члени Ради, чекаючи виходу Богдана Хмельницького. Вся атмосфера малюнка проникнута відчуттям очікування і певного смутку.

У правому нижньому куті порядковий номер літографії у добірці: римська цифра “XllІ”.

Зі зворотного боку літографії – інвентарні номери, нанесені чорною тушшю, чорною пастою від кулькової ручки та графітовим олівцем.

Материал/Техника

Папір /друк чорно-білий

Карта
Заказано Заказано
1911
Друкарня "Сириус"
Санкт-Петербург
[Привязка к времени] [Привязка к времени]
1911
1910 1916
Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова

Объекты из: Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова

Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова — один з найбільших музеїв України з давньою історією, провідний культурний центр Слобожанщини та...

[Состояние информации: ]

Примечания по использованию и цитированию

Представленная здесь текстовая информация может использоваться бесплатно в некоммерческих целях при условии указания источника. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Пожалуйста, указывайте в качестве источника не только интернет-представительство, но и название музея. Права на изображения указаны под большими изображениями (которые доступны при нажатии на маленькие изображения). Если там не указано ничего другого, действуют те же правила, что и для текстовой информации. Любое коммерческое использование текста или изображения требует согласования с музеем.